Tazminat Hukuku

Tazminat Nedir?
Tazminat kavramı, bilerek, bilmeyerek, ihmal ya da tedbirsizlik sonucu haksız yere yapılan eylemlerin maddi veya manevi zararının karşılanması olarak nitelendirilebilmektedir. Haksız bir durum karşısında zarar gören bireyler bu zararın karşılanması adına tazminat davası açabilirler. Tazminat davaları nasıl açılır diye merak eden bireyler açısından hangi tür tazminat davasının açılacağı konusu önem taşımaktadır. Kişilik hakları saldıraya uğrayan bireyler manevi tazminat davaları açabilirken, maddi bir kayba uğranması durumunda maddi tazminat almak adına dava açılabilmektedir.
 
Tazminat Davası Nasıl Açılır?
Tazminat davaları nasıl açılır diye merak eden kişiler açısından tazminat davalarında esas unsur mağduriyet durumunun giderilmesidir. Bu noktada tazminat davasını açacak bireyin mağduriyetinin ispat edilmesi gerekir. Tazminat davası açmak istiyorum diyen kişiler açısından bilinmesi gereken bir diğer konu ise, tazminat davasının nereye açılacağı konusudur.
 
Tazminat Davası Nerede Açılır?
Tazminat davalarında davanın açılacağı yetkili mahkeme haksız fiilin gerçekleştiği yerde bulunan bölge mahkemesi olmaktadır. Bu noktada istenilen yerde tazminat davasının açılması mümkün değildir. O nedenle tazminat davasını açacak kişilerin burada yetkili mahkemeyi doğru tespit etmeleri, açılacak olan tazminat davasının sağlıklı bir şekilde yürümesi açısından oldukça önemli bir husustur.
 
Tazminat Davası Türleri Nelerdir?
Tazminat Davaları haksız fiil karşısında mağduriyetin giderilmesi amacıyla açılan dava türüdür. Yaşanılan mağduriyetin giderilmesi adına açılacak farklı tazminat türleri bulunmaktadır. Bireyler bu hususta boşanmada tazminat, hakaret nedeniyle açılacak maddi ve manevi tazminat davası, mobbing ya da psikolojik şiddet nedeniyle açılacak manevi tazminat davası, destekten yoksun kalma tazminatı, işçi kıdem tazminatı davası, işçi ihbar süresi tazminatı davası, iftira nedeniyle açılan tazminat davaları, haksız tutuklama nedeniyle açılacak tazminat davası, iş kazası nedeniyle açılacak tazminat davası, ölümlü trafik kazası nedeniyle açılacak olan tazminat davası, yaralanmalı trafik kazaları sonucu tazminat davası, trafik kazası sonucu araç değer kaybı nedeniyle açılacak tazminat davası, yanlış tedavi sonucu açılacak tazminat davası…. gibi sıklıkla karşılaşılan tazminat davaları çeşitleri bulunur.
 
Tazminat Davası Açmak İstiyorum
Tazminat davaları, haksız fiil karşısındaki mağduriyetin giderilmesi adına açılacak olan dava türüdür. Tazminat davasını açmak istiyorum diyen bireylerin gerek maddi taminat davası gerekse de manevi tazminat davası olsun yaşadığı mağduriyeti ispat etmesi gerekir. Maddi tazminat davalarında yaşanılan zarar maddi anlamda somut olarak ispatlanabilmektedir. Manevi tazminat davalarında ise kişilik hakları zarar görmüş bireyler yaşadığı durumun tazminini talep etmektedir. Her iki tazminat türünde de bireylerin hak kayıplarının giderilmesi esas amaçtır. Bu nedenle hak kaybının tazmini için bireylerin uzman bir avukat ile tazminat davasını açmaları önerilmektedir.
 
Tazminat davası açmak istiyorum diyen bireylerin bu süreçte yaşadığı zararı ispat etmesi gerekmektedir. Maddi tazminat davalarında yaşanılan kayıp ya da zararın giderilmesi için istenebilecek tazminat miktarı, çeşitli şekillerde zararın tespiti mümkün olduğundan az çok öngörülebilir olmaktadır. Manevi tazminat davalarında ise yaşanılan zararın tam olarak tespitinin mümkün olmaması ne kadar tazminat alınabileceği konusunda kesinlik oluşturmamaktadır.
 
Tazminat davasını açmak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konu, tazminat davası nasıl açılır, tazminat davalarında ne kadar tazminat alınır, tazminat davasını nerede açmam gerekir, maddi tazminat davası nedir, manevi tazminat davası nedir… şeklinde sıralanabilir.
 
Tazminat davası açarken bireylerin yaşadıkları zararın tazmini açısından açılacak tazminat davaları içerisinde hukuki prosedürleri etkili bir şekilde yerine getirmeleri ve maddi ya da manevi zarara uğradıklarını ispat etmelidirler. Bu noktada uzman bir tazminat davası avukatı ile açılacak olan bu dava tazminat davası açmak istiyorum diyen bireylere mutlak fayda sağlar.
 
Tazminat kavramı, bilerek, bilmeyerek, ihmal ya da tedbirsizlik sonucu haksız yere yapılan eylemlerin maddi veya manevi zararının karşılanması olarak nitelendirilebilmektedir. Haksız bir durum karşısında zarar gören bireyler bu zararın karşılanması adına tazminat davasını açabilirler. Tazminat davası nasıl açılır diye merak eden bireyler açısından hangi tür tazminat davası açılacağı konusu önem taşımaktadır. Kişilik hakları saldıraya uğrayan bireyler manevi tazminat davasını açabilirken, maddi bir kayba uğranması durumunda maddi tazminat davası açılabilmektedir.
 
Tazminat davası nasıl açılır diye merak eden kişiler açısından tazminat davalarında esas unsur mağduriyet durumunun giderilmesidir. Bu noktada tazminat davasını açacak bireyin mağduriyetinin ispat edilmesi gerekir. Tazminat davası açmak istiyorum diyen kişiler açısından bilinmesi gereken bir diğer konu ise, tazminat davasının nereye açılacağı konusudur.
 
Tazminat Davasında Ne Kadar Tazminat Ödenir?
Tazminat davalarında ne kadar tazminat ödeneceği belirli unsurlara bağlıdır. Tazminat davalarında ödenecek tazminat bir çok konu ile ilintilidir. Maddi kaybın boyutu, karşı tarafın ödeme gücü, manevi tazminat davalarında mağduriyetin ölçüsü… gibi farklı unsurlar tazminat davasında ne kadar tazminat ödeneceğinin belirlenmesi açısından önem taşımaktadır.
 
Tazminat Davalarında Zaman Aşımı Var Mıdır?
Tazminat davası açmak isteyen kişiler açısından tazminat davasının açılabilmesi için gerekli süre, haksız fiilin gerçekleşmesinin öğrenilmesi üzerinden 1 yıldır. Bireyler haksız fiil karşısında bir yıl içerisinde maddi veya manevi tazminat davası açmalıdırlar. Diğer yandan haksız fiil gerçekleşmesinin üzerinden 10 yıl geçmiş olması durumunda tazminat davaları açılamamaktadır.
 
Tazminat Davası Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?
Tazminat davası dilekçesi nasıl yazılır diye merak eden bireyler, tazminat davası dilekçesini hukuki temellere uygun olarak hazırlamalıdırlar. Tazminat dava dilekçesi tazminat davasının iskeletini oluşturmaktadır. Bu nedenle tazminat davası dilekçesinin hukuka uygun olması davanın seyri açısından önemli bir unsurdur. Tazminat almak adına dava açmak istiyorum diyen bireylerin bu hususta uzman bir avukat ile bu süreci yürütmeleri önerilir.

İLETİŞİM

  • Adres: Adnan Menderes Mah. Kıralan Dink Mevki Yenişehir 5. Sitesi B Blok Kat:1 No:1 Ergani/DİYARBAKIR
  • Telefon: 0 532 488 1497
  • Email: info@doganyildirim.av.tr
Yıldırım Avukatlık Bürosu © 2016 - Tüm hakları saklıdır.
Sitemiz üzerinde yer alan bütün yazılar ve resimler izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Web Tasarım