2B Hukuku

Konunun 6831 sayılı Orman Kanunun 2. Maddesini B bendinde yer alması nedeniyle, kısaca 2B arazileri olarak konu dile getirilmektedir.
 
Kısaca 2B: 31/12/1981 tarihinden önce bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetmiş olan yerlerden tarla, bağ, bahçe, meyvelik zeytinlik, fındıklık, fıstıklık gibi tarım alanlarının; otlak, kışlak gibi hayvancılığa tahsis edilmiş araziler ile şehir, kasaba ve köy yapılarının toplu olarak bulunduğu yerleşim alanlarının   Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılması uygulaması olarak tanımlanabilir. Yani 2B, Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerler ile Hazineye ait tarım arazileri hakkında uygulanmaktadır.
 
480 bin hektarlık alanı kaplayan bu arazilerin büyük bir kısmı tarım arazisi olarak kullanılmaktadır.  Bu arazilerin büyük bir kısmı Antalya, Mersin , Yalova gibi arazi değeri yüksek olan illerde bulunmaktadır.
 
2B arazisi kapsamında olan bu arazilerle alakalı kanun, başvuru yapılması halinde birçok kolaylık sağlamaktadır. Bu bağlamda
-Satış bedelinin peşin veya taksitle ödenmesi
-Peşin ödemede indirim imkanının olması
-Taşınmazların üzerindeki yapı ve tesisler için ayrıca bir bedel talep edilmemesi,
-Hak sahiplerinden ecrimisil alınmaması gibi birçok kolaylık sağlamıştır.
Başvuruda bulunulmaması halinde yukarıda sağlanan kolaylıkların aksi yönünde idarece gerekli işlemler hak sahiplerine karşı ivedilikle yerine getirilmektedir.

İLETİŞİM

  • Adres: Adnan Menderes Mah. Kıralan Dink Mevki Yenişehir 5. Sitesi B Blok Kat:1 No:1 Ergani/DİYARBAKIR
  • Telefon: 0 532 488 1497
  • Email: info@doganyildirim.av.tr
Yıldırım Avukatlık Bürosu © 2016 - Tüm hakları saklıdır.
Sitemiz üzerinde yer alan bütün yazılar ve resimler izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Web Tasarım